Конференції


Анонс конференції імені проф. В.І. Фесенко 2018


Починаючи з 2002 року, кафедра теорії та історії світової літератури КНЛУ проводить щорічні конференції та круглі столи з актуальних питань літературознавства, щоразу обираючи одну з найцікавіших і найбільш дискусійних тем для того, аби запросити до діалогу не лише літературознавців з різних міст України та інших країн, а й створити міждисциплінарне підґрунтя для взаємодії з іншими галузями філологічної науки та вільного обміну знанням та методологічним інструментарієм. 

Останні наукові проекти і конференції: 

Анонс конференції "Видовищні форми ігрової культури: літературні проекції" (16-17 березня 2017 року).

Міжнародна наукова конференція "Поетика дому" (17-18 березня 2016 року): програма, фотозвіт.

Міжнародна наукова конференція "Транскультурні коли літературного дискурсу" (2015 р.)

Про конференцію
Фотозвіт

Міжнародна конференція пам'яті професора В.І. Фесенко (2014 р.)


Література в контексті пост/гуманізму та віртуальності (2012 - 2013 р.):

програма конференції;

підсумки круглого столу;
лекція Тараса Лютого
"Антропологічні трансформації: гуманізм-антигуманізм-постгуманізм".


Смак літератури/література смаків


Дев’ята щорічна конференція 29 – 30 березня 2012 року на тему «Смак літератури\ література смаків» зібрала понад 100 учасників. Це найбільший захід за всю історію проведення наукових конференцій з актуальних питань літературознавства в КНЛУ, що потребував неабияких організаційних зусиль з боку робочої групи кафедри. Розмова про смаки в літературі та використання метафоричного потенціалу категорії смаку, котра розпочалась ще у жовтні під час круглого столу «Концепт смаку в літературі та літературознавстві», відкрила нові можливості у вітчизняній науці про літературу та  
об’єднала у полі спільного наукового діалогу не лише літературознавців, а й фахівців з філософії і лінгвістики. Секційні засідання відбувались за такими напрямками: «Філософсько-антропологічні аспекти смаку», «Ієрархії та репутації: літературний канон та література другого ряду», «Сенсорика смаку в контексті сучасної лінгвопоетики», «Сучасне літературне видавництво та споживання: автор/видавець/читач», «Коди їжі та їстівні смаки у художній літературі», «Історія літератури як історія смаків», «Смак як метонімія тілесності». Також у рамках конференції відбувся круглий стіл  «Український літературний процес: фактор смаку», на який були запрошені Андрій Мокроусов, Юрко Прохасько та Микола Леонович. Окрім того, в межах цього дослідницького проекту продуктивною виявилась інтеграція студентської наукової роботи у кафедральний науковий календар: і студентська наукова конференція «Літературний смак і модуси смаків у літературі» у листопаді 2011 р., і робота студентської  секції на конференції у березні пройшли на достойному рівні. 


Топос  тварини як антропологічне дзеркало



24-25 березня 2011 року відбулась масштабна міжнародна наукова конференція «Топос тварини як антропологічне дзеркало», яка поставила собі за мету дослідити роль літератури у визначенні та використанні  тваринного в свідомості людини в історичному контексті, пояснити, що дозволяє тварині слугувати таксономією людського суспільства, чому образ тварини так добре адаптований до карикатури людини та дозволяє пояснити Себе та Іншого. Актуальність теми конференції, що викликала жвавий інтерес колег-літературознавців і привабила вдвічі більше учасників, ніж попередні наші конференції, обумовлена тим, що в наш час відбувається реконфігурація стосунків людина/природний світ, яка перебуває в центрі філософських, наукових, соціальних, етичних дебатів. Сучасна літературна та мистецька творчість переосмислює взаємодію людського та тваринного. Заявлена проблема активно обговорюється у світовому науковому дискурсі, що викликало особливе зацікавлення з боку організаторів конференції та слугувало вагомим стимулом до наукового зацікавлення досліджуваною темою в Україні. Робота конференції була структурована довкола чотирьох великих напрямів: «Взаємодія людського та тваринного», «Тварина у художній творчості», «Тварина як дзеркало Себе та Іншого», «Бестіарій художньої творчості», а її результати опубліковані у восьмому випуску «Літературознавчих студій». 


Модуси автобіографічного письма

 


Наступна наша всеукраїнська наукова конференція, що відбулась 26 березня 2010 року, мала назву «Модуси автобіографічного письма». Близько тридцяти доповідей науковців з Дніпропетровська, Запоріжжя, Львова, Луцька, Миколаєва, Кривого Рогу, Мінська та з наукових установ Києва викликали жвавий інтерес та плідну дискусію. Розглянуті питання  референтності та аксіологічності письма, його жанрових модусів в історичному контексті та в плані поетики дозволили об’єднати результати багатьох новітніх досліджень вітчизняних науковців у спільне літературознавче русло автобіографічного письма. За матеріалами конференції було видано сьомий випуск наукового щорічника «Літературознавчі студії», на сторінках якого, окрім заявлених доповідей, можна ознайомитись з результатами круглого столу з теоретичних питань «Форми письма про Себе» (що, вже за традицією наукових заходів, проведених кафедрою літератури КНЛУ, відбувався в жовтні 2009р.). Відтак завдяки організаційним, творчим та дослідницьким зусиллям наших колег в українському літературознавстві з’явився ґрунтовний збірник праць, який узагальнює провідне питання сучасної науки про літературу. 


Подорож як літературознавча проблема    

                     


Сьома всеукраїнська конференція «Подорож як літературознавча проблема», організована кафедрою теорії та історії світової літератури КНЛУ, відбулась 20 березня 2009 року.  Серед учасників, окрім науковців з провідних закладів Києва (інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, інституту філології КНУ ім. Т.Г.Шевченка), конференцію відвідали літературознавці з Луганська, Полтави, Одеси, Миколаєва, Дніпропетровська, Тернополя, Івано-Франківська. Було представлено більше 20 наукових доповідей, присвячених найактуальнішим питанням сучасного літературознавства в колі дискурсу подорожі. Предметом аналізу та обговорення стали художні твори світової літератури (США, Франції, Німеччини, Польщі, Великобританії, Норвегії, України) як новітньої, так і минулих часів різних жанрів та стилів. Матеріали конференції були опубліковані у шостому випуску наукового щорічника «Сучасні літературознавчі студії». Починаючи з цієї конференції, кафедра започатковує практику проведення щоосені круглого столу (перший відбувся в жовтні 2008 р.) як підготовчого заходу, що передує весняній конференції. 


Схід на Заході, Захід на Сході: діалог світоглядних та художніх парадигм

28 березня 2008 року в КНЛУ відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Схід на Заході, Захід на Сході: діалог світоглядних та художніх парадигм», організована і проведена кафедрою теорії та історії світової літератури лінгвістичного університету. Під час цієї конференції учасники мали змогу прослухати наукові доповіді про міжкультурні тенденції в їх національних проявах як української так і зарубіжних літератур. Під час круглого столу учасники з різних міст України ділилися досвідом в дослідженні орієнтальних мотивів постколоніального дискурсу. Були запропоновані сучасні інтерпретації різноманітних творів художньої літератури в наступних секційних засіданнях: «Теоретичні аспекти діалогу «Схід – Захід» в історико-культурній перспективі», «Категорії «Сходу» та «Заходу» як ментальні/вербальні/візуальні конструкти», «Драматичні зустрічі культур: проекція у минуле», «Культурна гібридизація: вчора і сьогодні». Високий рівень конференції засвідчив цікавість та перспективність міжкультурного діалогу в літературному теоретико-критичному полі. 


День Жульєна Грака

 


7 листопада 2008 р., за підтримки Французького культурного центру в Україні було проведено День Жульєна Грака на честь великого класика французької літератури ХХ століття. Гостею заходу стала французька професорка Марі-Аннік Жерве-Заненже з університету Нансі ІІ, яка не лише підготувала цікаву доповідь про творчість Жульєна Грака, а й провела коментоване читання фрагменту відомого роману письменника «Узбережжя Сірту». У круглому столі взяли участь Фесенко B.I., Павленко Ю.Ю., Ніколаєв Б.І. (Київський національний лінгвістичний університет), Гавришева Г.П. (Таврійський національний університет), Савкова Л.С. (Одеський національний університет), Гринишина І.І. (Волинський національний університет), Жлуктенко Н.Ю. (Київський національний університет ім. Шевченка), Тализіна В.В. (Київський міський педагогічний університет ім. Б.Д. Грінченка), Ганчук Н.О. (Київський міський педагогічний університет ім. Б.Д. Грінченка), Матьє Арден (Французький культурний центр), а також викладачі кафедри, а у майбутньому – аспіранти Бабарика М.Г., Собченко І.В. та Дросовська Л.І.

 

День Рене Шара


7 грудня 2007 року в КНЛУ відбувся День Рене Шара, проведений спільно Французьким культурним центром та кафедрою теорії та історії світової літератури. У рамках заходу відбулася наукова конференція, присвячена творчості поета Рене Шара, а також круглий стіл «Актуальні питання викладання сучасної французької літератури в Україні». Усі шанувальники поезії та французької літератури мали змогу прослухати доповідь про творчий шлях Рене Шара та ознайомитися з структурним аналізом його текстів, котрий запропонувала Марі-Франсуаза Делакруа, викладач Ліцею Фенелон у Парижі. Були запропоновані сучасні інтерпретації поезії Шара, здійснені викладачами кафедри. У рамках круглого столу викладачі ділилися досвідом викладання французької літератури з колегами з різних університетів України (Львова, Одеси, Івано-Франківська, Луцька, Сімферополя) та дискутували про шляхи покращення викладання з французькими колегами. Загалом захід відбувався в науковій дружній атмосфері обміну думками і засвідчив, що дослідження французької літератури в Україні відбувається в творчому діалозі та суголосне новітнім тенденціям науки про літературу у Франції.